Skip to Content

SICA All-South teams

vo boys coaches associ

PINCKNEYVILLE (WSIL) -- On Friday the Southern Illinois Coaches Association named their All-South boys and girls basketball selections.

Boys:

3A: Jackson Connor, Marion; Quani Rudd, Mt. Vernon; Jackson Creel, Mt. Vernon; Carson Prost, Mt. Vernon; Davaris Macklin, Carbondale; Farleigh Ward, Carbondale; Brandon Anthony, Herrin; Braden Flanagan, Olney; Preston Johannes, Centralia; Jamie Long, Centralia

2A: Dawson Yates, Pinckneyville; Devin Kitchen, Pinckneyville; JaQuan Jackson, Murphysboro; Calvon Clemons, Murphysboro; Carson Parker, Nashville; Reece Johnson, Benton; Kane Hixenbaugh, Fairfield; Landon Zurleine, Fairfield; Zach Travis, Massac County; Terry Pelczynski, Nashville; Kaleb APlleby, Mt. Carmel; Ian Reith, Chester

1A: Trent Glidewell, Goreville; Landon Albright, Goreville; Christian Trexler, Egyptian; and Woodlawn's Blake McKay, Woodlawn; Joe Brumleve, Cobden; Kegan Peck, Crab Orchard; Joe Melton, NCOE; Sebastian Ivory-Greer, Marissa/Coulterville; Jackson Eddington, Pope County; Noah Franklin, Cobden; Jackson Heckert, Okawville; Austin Hagel, Steeleville

Girls:

3A: Jerzy Bittle, Marion; Layla Wade, Herrin; Lacey Jones, Salem; Clare Heinzman, Mt. Vernon; Allie Fults, Centralia; Annibelle Harrison, Mt. Vernon;Alyssa Hutton, Centralia

3A Coach of the Year: Jeff Lonnon, Mt. Vernon

2A: Megan Barton, Carterville; Mikayla, Bundren, Anna-Jonesboro; Abby Crain, Carterville; Molly Diekemper, Carlyle; Sabrina Kollbaum, Nashville; Grace Lueke, Hamilton County; Lydia Miller, Harrisburg; Paige Munds, Eldorado; Kenzi Rushing, Pinckneyville; Jeniah Thompson, Carterville; Peyton Wilderman, Sesser Valier-Waltonville; Addison Bent, Vienna; Farrah Castlemen, Massac County; Alecia Doyle, Carterville; Kristin Edmonds, Anna-Jonesboro; Rylee Luchetfield, Nashville; Lauren McDaniel, Harrisburg; Lexi Mitchell, Eldorado; Emma Rush, Vienna; Ensley Tedeschi, Benton; Maddy Wallace, Benton; Destiny Williams, Chester

2A Coach of the Year: Matt Crain, Carterville

1A: Cheyenne Bailey, Woodlawn; Audrey Jackson, Gallatin County; Camryn Mitchell, Cairo-Egyptian; Lauren Tebbe, Okawville; Kelsey Ray, Goreville; Megan Rennegarbe, Okawville; Briley Rhoades, Okawville; Payton Sopczak, Goreville

1A Coaches of the Year: Michelle Hasheider-Burianek, Okawville; Mike Helton, Goreville

Jason Hurst

Skip to content